Probiotici
Probiotici sadrže milione dobrih bakterija koje pozitivno utiču na našu crevnu floru i imunitet uopšte. Kada se konzumiraju u adekvatnim količinama, pružaju zdravstvene benefite osobi koja ih uzima. Najčešće se radi o bakterijama, posebno laktobacilima i bifidobakterijama, ili o kvascima poput Saccharomyces boulardii.
Veliki izbor probiotika i preparata namenjenih za dijareju, nemiran stomak, nadimanje... Iz ponude izdvajamo Lactibiane i Intesta preparate. Kao i najtraženije probiotike Bulardi 500, EnteroBiotik, Flobian, Flonivin, Waya kapi, Multilac probiotik, Imunolak, DuoBiotic, Bulacol... Ili posebne preparate i probiotike za proliv, kao i probiotike za nadutost stomaka, ili probiotike za zatvor kod odraslih i dece.
Probiotici mogu sadržati više bakterijskih kultura poput: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis i druge...
Količine i specifični sojevi mogu varirati u zavisnosti od proizvoda.
Značaj probiotika
Probiotici pomažu u održavanju zdravlja crevne flore, što je ključno za pravilno funkcionisanje probavnog sistema. Redovna konzumacija probiotika može ojačati imunološki sistem i smanjiti učestalost infektivnih bolesti. Posebno su korisni u prevenciji dijareje povezane sa antibioticima, kao i u tretmanu infektivne dijareje, uključujući rotavirus.
Preporučuju se:
Tokom i nakon uzimanja antibiotika, u slučajevima digestivnih poremećaja: Kao što su sindrom iritabilnog creva, dijareja, nadutost, gasovi, inflamatorne bolesti creva (Kronova bolest, ulcerozni kolitis).
Za opštu dobrobit, odnosno poboljšanje probave i jačanje imuniteta.
Probiotike je preporučljivo uzimati prema uputstvima proizvođača, ili po savetu doktora i farmaceuta, a često se savetuje uzimanje na prazan stomak za što bolju efikasnost. Važno je proveriti rok trajanja i uslove čuvanja proizvoda jer probiotici sadrže žive organizme, koji moraju ostati aktivni do trenutka konzumacije.